12 April 2023

Jazda w peletonie – co i jak?

Jazda w grupie ze znajomymi, innymi zawodnikami to piękna sprawa. Grupowy trening na rowerze może być przyjemny i efektywny, ale wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, aby zminimalizować ryzyko kolizji i zapewnić bezpieczeństwo każdego uczestnika.

O czym należy pamiętać podczas jazdy w grupie?

Pamiętaj, że musisz być odpowiedzialny/a. Jeśli nie będziesz uważać, możesz położyć całą grupę, a wierz mi, upadki na szosie są bardzo bolesne i niebezpieczne. Podczas swojej pierwszej jazdy w grupie, ustaw się z tyłu. Zobacz, jak zachowują się inni kolarze, jak sygnalizują niebezpieczeństwa oraz komunikują się między sobą. Jeśli będziesz mieć wątpliwości, zapytaj bardziej doświadczonych towarzyszy.

Najważniejsze zasady jazdy w peletonie:

  1. Pamiętaj, by jeździć równo i stabilnie, aby zachować bezpieczeństwo nie należy hamować gwałtownie bez ostrzeżenia. Zwiększaj prędkość stopniowo, kontrolując czy tempo jest odpowiednie dla grupy.
  2. Nie wykonuj gwałtownych, niekontrolowanych ruchów, nie zmieniaj nagle toru jazdy. Odrywaj ręce od kierownicy tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.
  3. Nie bój się jeździć na kole – zachowaj bezpieczny odstęp, trzymaj odległość połowy koła za jeźdźcem z przodu i patrz na drogę przed sobą.
  4. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego – jazda w grupie nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
  5. Trzymaj ręce blisko klamek hamulcowych, aby móc szybko reagować, zmieniać prędkość i biegi
  6. Sygnalizuj – przed wykonaniem skrętu, zmianą prędkości lub zatrzymaniem, należy powiadomić innych rowerzystów o swoich zamiarach. Pokazuj dziury, progi zwalniające etc.
  7. Bądź czujny – zachowaj kontakt wzrokowy z rowerzystami przed i obok ciebie, aby zminimalizować ryzyko kolizji.
  8. Nie używaj słuchawek – unikaj słuchawek, aby mieć pełną świadomość otoczenia i słyszeć sygnały dźwiękowe innych rowerzystów czy pojazdów.
  9. Bądź przygotowany na nieoczekiwane sytuacje – w każdej chwili może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja na drodze, więc miej zawsze przy sobie podstawowy sprzęt naprawczy, taki jak pompka, dętki i narzędzia.
  10. Bądź przyjacielem – oczywiście każdy powinien indywidualnie przygotować się do treningu. Jednak czasami może się okazać, że kolega z drużyny złapał o jednego kapcia za dużo albo zabrakło mu jedzenia, podaj pomocną dłoń, to mogłoby spotkać również Ciebie.

Komunikacja to podstawa

Komunikacja w grupie podczas jazdy jest niezwykle istotna. Prowadząc grupę Twoim obowiązkiem jest sygnalizowanie wszelkich zmian czy zagrożeń, jeśli jedziesz za innymi, bądź czujny i patrz co dzieje się przed tobą, przekazuj sygnały również dalej.

Podczas jazdy na rowerze najlepiej sprawdzają się gesty, które pomagają komunikować się z innymi.

Podstawowe gesty – które każdy musi znać.

1. Sygnalizowanie skrętu — ręka w bok

2. Sygnalizowanie dziur — dłoń skierowana w dół, pamiętaj, by zasygnalizować ją odpowiednio wcześnie.

3. Niebezpieczna nawierzchnia, żwir itd. – Poruszanie dłonią skierowaną w dół

4. Sygnalizowanie stop i mocnego wyhamowania — wyprostowana dłoń ku górze.

5. Sygnalizacja mijania — machnięcie ręka za siebie

6. Prośba o danie zmiany — delikatny ruch łokciem

7. Wstawanie z siodełka — ruch łokciami na zewnątrz, to bardzo ważna komenda, o której nagminnie wszyscy zapominają, a przy wstawaniu bardzo często występuję zjawisko cofnięcia i nieświadoma osoba może wjechać Ci w koło, a to już prosta droga to kraksy.

Zdjęcia: Wermedia