22 October 2024

Maraton od kuchni

Maraton – bieg na dystansie 42,195 km, jedno z najbardziej wymagających wyzwań w bieganiu. Dla osoby, która nigdy nie biegła tego dystansu, może się to wydawać ogromnym przedsięwzięciem, jednak z odpowiednim przygotowaniem wszystko jest możliwe.

Marcin: Kiedy zaczęła się moja przygoda z bieganiem nie wyobrażałem sobie, że kiedyś przebiegnę maraton. Wydawało mi się to czymś nieosiągalnym. A jednak stanąłem na starcie mojego pierwszego maratonu …czyste szaleństwo. Przebiegłem go w czasie 4:14:03.
Potem już poszło i zrodził się pomysł zdobycia Korony Maratonów Polskich co stało się moim głównym celem biegowym na najbliższe 2 lata.
Tym razem podszedłem do tego profesjonalnie, tak jak powinno się podchodzić do biegania na takich dystansach. Dzięki Pani Trener Ani Wer weszło odpowiednie przygotowanie biegowe ukierunkowane pod maraton, siłownia i odpowiednia dieta. Stawiałem sobie ambitne cele, ale też ciężko pracowałem przekraczając kolejne granice, chciałem złamać 3:30 i dawałem z siebie wszystko. W tej długiej drodze nie obyło się bez bólu, kontuzji i zwątpienia. I tu też mogłem polegać na wsparciu trenera.
Każdy z maratonów był inny i za każdym razem dowiadywałem się o sobie coraz więcej. Mój cel zdobycia Korony Maratonów Polskich został osiągnięty, jednak mimo 35-minutowego progresu od mojego pierwszego startu 3:30 nie udało mi się złamać, a ostatni maraton w Poznaniu do korony okazał się najcięższy dla mnie. Dystans 42,195 km nauczy pokory i szacunku.
W Dębnie osiągnąłem wynik 3:39:56 i jak na razie jest to moja życiówka na tym dystansie, ale nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa 😊 Wiem ile już osiągnąłem i nad czym jeszcze muszę popracować. (*trener: Marcin w trzy lata od wyjścia na pierwszy trening biegowy zdobył koronę Maratonów Polskich i osiągnął swój pierwszy cel biegowy, czas na kolejne wyzwania.)

Strona mentalna

Bieg maratoński wymaga nie tylko przygotowania fizycznego, ale także przygotowania mentalnego. Ukończenie maratonu może być celem samym w sobie, pozwoli Ci przetestować Twoją wytrzymałość, siłę woli i spełnić osobiste wyzwanie. W przypadku zawodników, którzy mierzą się z tym dystansem po raz kolejny, często dochodzi cel poprawy rezultatu, chęć progresu, a to wymaga nie tylo odpowiedniego przygotowania ale również wiary i sumienności.

Patrycja: Maraton Poznań 2024. Nie był to mój pierwszy maraton, ale zawsze do tego dystansu podchodziłam z szacunkiem, bo wiem, że nie wybacza nieprzygotowania i wszystko zweryfikuje. Mówi się, że zaczyna się po 30-stym km i jest to test własnej wytrzymałości, walka z głową i samym sobą co niejednokrotnie odczułam na własnej skórze. Tu nie ma ściemy.
Dlatego tym bardziej jestem dumna z siebie i z rezultatu jaki osiągnęłam na tych wymagających 42,197 km w Poznaniu. Ten ostatni diamencik do Korony Maratonów Polskich pobiegłam na życiówkę i osiągnęłam czas 3:37:17 co przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Było to zwieńczenie mojej pracy, systematyczności, która jest kluczowym elementem i nie udałoby się bez mojej trenerki Ani Wer z Tomica Coaching, która zadbała o odpowiednie przygotowanie treningowe. Zawsze służyła wsparciem i motywowała, kiedy trzeba. Dziękuję Aniu.
Z perspektywy czasu widzę jak duży progres zrobiłam i jak się zmieniło moje podejście mentalne. Dużo czasu zajęło mi to, żeby uświadomić sobie, że jestem silniejsza niż myślę i mogę dużo więcej niż mi się wydaje. Ostatni start w Maratonie Poznańskim tylko to potwierdza. (*trener: Patrycja na wiosnę tego roku, w Dębnie poprawiła poprzednią życiówkę o prawie 9 minut, w Poznaniu wywalczyła jeszcze lepszy czas – PB poprawiony o niecałe 6 minut.)

Przygotowanie

Ważne by podejść do tego wyzwania odpowiedzialnie i w odpowiedni sposób się przygotować. Zazwyczaj trening specyficzny do maratonu trwa od 3 do 6 miesięcy i obejmuje stopniowe zwiększanie dystansów oraz pracę nad wytrzymałością i tempem. W przypadku triathlonistów, okres treningu specyficznego często jest krótszy, jednak zbudowany na solidnych fundamentach. Poza przygotowaniem poprzedzającym wyścig równie istotne jest to jaką obierzesz strategię i jakie podejmujesz decyzje w trakcie biegu. Podczas maratonu ważne jest rozłożenie sił, odpowiednie nawadnianie i odżywianie, aby uniknąć słynnej „ściany” – stanu, w którym organizm traci energię i sprawa mocno się komplikuje.

Copyright FotoMaraton.pl

Krzysiek: Pomysł na maraton przyszedł dość spontanicznie, na dwa miesiące przed startem. Nigdy nie byłem fanem biegania, tym bardziej tak długiego, (*trener: Krzysiek zazwyczaj startuje na dystansie olimpijskim w triathlonie, zawody biegowe wybiera na dystansach od 5 do 21km) ale lubię próbować czegoś nowego, wychodzić ze strefy komfortu i zdobywać nowe doświadczenia. Dodatkową zachętą, w przypadku Maratonu w Poznaniu, był start razem z Teamem.
Jako że to był pierwszy start w maratonie, plan był raczej ostrożny, tempo w okolicach 5 min/km co miało dać wynik w granicach 3h 30min. Po starcie poczułem co to znaczy, jak niesie cię fala, fala biegaczy. Na szczęście nogi też niosły i stwierdziłem, że można trochę zmodyfikować plan. Pierwsze 10 km przebiegiem w tempie 4:40min/km. Do planowego tempa dopiero zszedłem na ok 30 km, ale bardziej ze względu, na to, że ten fragment trasy lekko się wznosił. Bomby na 35 km nie było, oczywiście mięśnie już mocno bolały, ale z drugiej strony niosła mnie świadomość, że meta już jest blisko. Ostatnie 2 km udało się jeszcze trochę przyspieszyć i ostatecznie na metę wbiegłem z wynikiem 3:23:10. Także wyszedł bardzo fajny debiut, którego nikt się nie spodziewał. Kolejny start… muszę to przemyśleć:⁠-⁠P.

Marika: Decyzja o starcie w maratonie była dość spontaniczna, ale jakże satysfakcjonująca. Sezon triathlonowy dobiegł końca. Po tygodniach treningu ukierunkowanego pod maraton, zadebiutowałam i ukończyłam maraton z czasem 4:37, z czego jestem bardzo dumna. Przygotowania, odpowiednia taktyka dotycząca tempa, strategii żywieniowej i rady Ani, nie poszły na marne. (*trener: Marika ma na swoim koncie starty na dystansie 1/2 IM oraz zawody na dystansie półmaratonu)

Jak zacząć?

Jeśli nigdy nie biegłeś maratonu, warto rozpocząć od krótszych dystansów, stopniowo zwiększać objętość/intensywność i zbierać doświadczenie na zawodach 5, 10 i 21 km, aby przyzwyczaić organizm do dłuższego wysiłku. Z odpowiednim planem treningowym, wsparciem i cierpliwością każdy zdrowy dorosły może osiągnąć cel, jakim jest ukończenie maratonu.

Jeśli Ty również chcesz przebiec swój pierwszy maraton, skontaktuj się ze mną i wspólnie ustalimy plan działania. Opieka trenerska.