7 February 2023

Motywacja w sporcie

Co nas motywuje do aktywności?
Przyjaciele, zdrowie, wygląd, rywalizacja – co właściwie motywuje nas do aktywności? Przyjaciele i otoczenie odgrywają znaczącą rolę, równie silną siłą napędową jest ogólny stan zdrowia, redukcja stresu oraz wizerunek ciała. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez ResearchGate z 2014. Szczególnie interesujące: wydaje się, że mężczyźni i kobiety mają inną motywację, u mężczyzn bardzo istotnym czynnikiem motywacyjnym okazała się również rywalizacja. Pomimo tego iż sport, regularna aktywność fizyczna mają dobry wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, obniżenie stresu, potrafią pozytywnie wpływać na rozwój społeczny, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, oraz są dobrą formą spędzania czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi, to obecnie sporo osób ma problem z motywacją. Dlaczego?

Brak motywacji nie zdarza się tak po prostu. Ale jaka jest przyczyna?

  • Brak celów: Co chcesz osiągnąć w sporcie? Jeśli nie postawisz sobie celu, szybko stracisz motywację. Cel może dotyczyć zarówno osiągnięć sportowych, poprawy sprawności czy kwestii zdrowotnych, wizualnych. Ale ważne jest by go określić.
  • Codzienny stres: Pomiędzy pracą, dziećmi i obowiązkami domowymi nie zawsze łatwo jest ćwiczyć. Szczególnie, gdy brakuje rutyny.
  • Brak rutyny: Pomiń mycie zębów? Nie do pomyślenia. To samo może dotyczyć sportu. Jeśli jednak nie ustaliłeś rutyny, może się zdarzyć, że pomijasz treningi tu i tam, aż miną miesiące bez treningu. Zastanów się kiedy, ile czasu możesz przeznaczyć na aktywności fizyczne, jaki sport, sporty będą dla ciebie najlepsze?
  • Perfekcjonizm: Ta cecha, czasami nie ułatwia. Jeśli jesteś perfekcjonistą i masz ambitne cele, bądź silny i nie zniechęcaj się. Wszystko wymaga czasu, regularności, nie przyśpieszaj procesu. Doceniaj każdy krok naprzód.
  • Spojrzenie na sport: Wszystko w życiu ma dwie strony medalu. Jeśli postrzegasz sport jako cierpienie, męki i okropny wysiłek to ciężko będzie ci znaleźć motywację. Sport to również czas dla siebie, odreagowanie, wyciszenie, zastanów się czego potrzebujesz od sportu i znajdź odpowiednią dyscyplinę. Pływanie i joga cię wyciszą, bieganie i kolarstwo, dostarczą porcji euforii. Triathlon zapewni jedno i drugie a dodatkowo jest pięknym celem sportowym i wszechstronnym sportem.

11 wskazówek, które pomogą Ci się zmotywować

  1. Znajdź odpowiedni sport
    Joga zamiast joggingu, triathlon zamiast treningów HIIT – każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak zasada nr 1: czerp z tego radość. Z tego powodu wypróbuj różne rodzaje zajęć sportowych lub fitness i odkryj, co sprawia Ci przyjemność. Sprawdź, co jest najlepsze dla Twojego organizmu: weź pod uwagę poziom sprawności, zdrowie i fizyczne ograniczenia. W razie wątpliwości zasięgnij porady u lekarza, fizjoterapeuty, trenera.Określ dlaczego
  2. Dlaczego chcesz ćwiczyć lub uprawiać sport? Brzmi jak nieszkodliwe pytanie, prawda? Niemniej jednak warto zdefiniować swoje „dlaczego” tak, by móc do niego powracać. Jest to szczególnie pomocne, gdy Twoja motywacja jest niska. Podając powód, możesz przypomnieć sobie o korzyściach płynących z Twojego aktualnego programu sportowego. Dlaczego nie powinno zawierać tylko rzeczywistego celu, takiego jak redukcja stresu czy utrata wagi, ale powinno również informować, co ten cel może osiągnąć, na przykład więcej energii w ciągu dnia, mniej zmęczenia po ciężkim dniu czy wreszcie możliwość utrzymania tempa podczas wycieczki rowerowej z rodziną.
  3. Zdefiniuj swoje cele
    Nie zawsze musi to być sport wyczynowy i wielkie zawody. Niemniej jednak warto określić swoje cele. Zachowaj realizm i wyznacz sobie długoterminowe cele z mniejszymi celami po drodze.
  4. Stwórz plan
    Pływanie w poniedziałki, rower w środy i bieganie w piątki. Stwórz plan sportowy i urozmaicaj swój program. Może to być inny trening lub zupełnie inny sport. Oprócz dni sportowych zaplanuj również dni regeneracyjne na przykład na lekkie spacery lub trening powięzi.
  5. Złap nawyk
    Za pomocą szczegółowego planu treningów i ustalonego harmonogramu treningów możesz wyrobić sobie nawyki. Rutyna może zapewnić, że będziesz wytrwale trenować bez potrzeby ciągłego motywowania. Rozpoczęcie jest zawsze najtrudniejszą częścią, ponieważ potrzebujesz średnio 21 dni, aby ustalić nową rutynę.
  6. Wykorzystaj maksymalnie swój czas
    Nie zawsze musi to być ciężki trening, który trwa 2 godziny lub więcej. Zwłaszcza jeśli zaczynasz nowy program treningowy, warto poświęcić nawet pięć do dziesięciu minut dziennie. Na początku kluczem jest systematyczność.
  7. Uzyskaj wsparcie trenera, znajdź grupę treningową
    Zwłaszcza jeśli sport nie jest jeszcze rutyną, pomocne może być wsparcie trenera, grupy, partnera treningowego.
  8. Dokumentuj swoje postępy
    Dziś cieszymy się z poprawy wydajności, a jutro już o niej zapomnieliśmy. Mamy tendencję do zapamiętywania i dostrzegania niepowodzeń, zapominamy i niezauważamy postępów, co negatywnie wpływa na naszą motywację. Bardziej pomocne jest trzymanie sukcesów blisko serca. Pomyśl o prowadzeniu dziennika.
  9. Pokonuj przeszkody
    Na drodze do celu jest wiele przeszkód. Ale przy odpowiednim planowaniu te przeszkody można łatwo pokonać. Oto kilka klasycznych przykładów przeszkód i tego, co możesz zrobić:
    – Mało czasu: podziel swój trening na krótkie sesje. Pomocne jest również wcześniejsze przygotowanie odzieży sportowej. Więc kiedy nadejdzie czas, aby udać się na siłownię, możesz po prostu chwycić swój sprzęt i iść.
    – Zła pogoda: Jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu, pomyśl o alternatywnych rozwiązaniach na wypadek złej pogody, takich jak trening na rowerze stacjonarnym lub bieganie na bieżni.
    – Brak odzieży i sprzętu sportowego: Napełnione bidony jak hantle i stare spodnie dresowe z dziurami – na początek może być OK, ale z czasem warto się nagrodzić, nowe budy do biegania to świetna motywacja. W imię zasady “Look good, play good”
  10. Stosuj doping motywacyjny
    Niezależnie od tego, czy jest to playlista muzyczna do treningu, czy wyjątkowo smaczny koktajl po biegu — istnieje kilka narzędzi, których możesz użyć, aby podróż przez sport była jeszcze przyjemniejsza.
  11. Aplikacje i zawody
    Osoby, które z motywacją zewnętrzną mogą być motywowane przez aplikacje z licznikami kroków i wyzwania. Zostało to udowodnione w badaniach. Zawody dostarczają również motywacji zewnętrznej. Jeśli lubisz biegać, poszukaj miejskich zawodów, biegów firmowych, a nawet biegów wirtualnych. Możesz wykorzystać te możliwości, aby wyznaczyć sobie cel i rywalizować z innymi sportowcami.

Jeśli szukasz trenera triathlonu, trenera kolarstwa, trenera pływania, chcesz postawić swoje pierwsze kroki w triathlonie, zacząć rywalizować w zawodach kolarskich, nauczyć się pływać lub poprawić swoje wyniki sportowe, to dobrze trafiłeś. Sprawdź opcję opieki trenerskiej tutaj.