27 April 2022

Styl dowolny – Podstawowe błędy

Napewno nie zaskoczy Cię, że prędkość pływania w dużym stopniu zależy od techniki — niektórzy trenerzy szacują, że prędkość w 80% zależy od techniki, a tylko w 20% od kondycji. Co za tym idzie pływanie mocniejsze (tj. z większym wysiłkiem) często nie przełoży się na szybsze pływanie, dopóki nie opanujesz właściwej techniki.

Poniżej omówimy najczęstsze, podstawowe błędy techniczne w pływaniu stylem dowolnym i sposoby by im zaradzić.

Foto. Dariusz Krzywański

Pływanie Cross Over – czyli na “X”

Pływanie “X” zachodzi, gdy ręka pływaka przekracza linię środkową ciała (tj. ręka wchodzi do wody przed głową, a nie bezpośrednio przed barkiem). Jest to jeden z najczęstszych błędów podczas pływania i może powodować urazy barku i wpływać na ustawienie, powodując rozchylanie się nóg. Aby uzyskać optymalną formę, chcesz, aby Twoja ręka wchodziła do wody z dala od linii środkowej ciała, na przedłużeniu linii z barku. Kiedy po raz pierwszy to poprawisz, najprawdopodobniej poczujesz, że wkładasz rękę naprawdę szeroko, chociaż prawdopodobnie tak nie jest. Przejście może być bardzo trudne do wyczucia, zwłaszcza jeśli pływasz w ten sposób przez długi czas — nagraj sobie wideo, aby sprawdzić czy zachodzi u ciebie krzyżowanie, będziesz mieć również materiał do porównania.

Jak to naprawić:
Obserwuj, jak Twoja ręka wchodzi do wody za pomocą drillu „oczy aligatora”, w którym trzymasz gogle na powierzchni wody podczas pływania w stylu dowolnym.
Możesz też wykorzystać dokładankę do deski odwróconej na boki, aby upewnić się, że twoje ręce wchodzą na zewnątrz deski.

POZYCJA CIAŁA – tonące nogi

Przede wszystkim upewnij się, że biodra i nogi nie opadają. Dzieje się tak, gdy podnosisz głowę przed oddychaniem lub trzymasz głowę zbyt wysoko podczas pływania. Zdarza się to również zawodnikom ze słabymi mięśniami gorsetu.

Jak to naprawić:
Przede wszystkim, Twoja głowa powinna być utrzymywana w neutralnej pozycji, ze wzrokiem skierowanym w dół w kierunku dna basenu. Świetnym ćwiczeniem sprawdzającym pozycję głowy jest łączenie nóg i pływanie stylem dowolnym (bez pracy nóg i bojki). Jeśli twoje nogi toną, prawdopodobnie trzymasz głowę zbyt wysoko. To bardziej zaawansowane ćwiczenie, ale świetne.

ODDECH

Oddychanie może powodować poważne problemy z pływaniem. Zwłaszcza początkujący często zbyt mocno odwracają głowę i kręcą się zbyt mocno, aby oddychać, co może następnie zaburzyć ich równowagę w wodzie, ręka tonie, a nogi wykonują korektę kopnięcia nożycowego. Oddychanie w ten sposób jest mało efektywne i męczące.

Jak to naprawić:
Oddech to przedłużenie rotacji, nie musisz wykonywać osobnego, skomplikowanego ruchu. Wystarczy, że nabierzesz powietrza w odpowiednim momencie, gdy twoje ciało jest w najlepszym ułożeniu tj. na boku. Wyjmujesz tylko część twarzy tak by jeden okularek został znużony. Dobrym ćwiczeniem na początek jest drill SIX KICK & SWITCH.

Foto. Dariusz Krzywański

Pamiętaj
– Skoncentruj się na jednej rzeczy na raz.
– Nauka doskonalenia techniki wymaga czasu.
– Dla lepszego efektu umów się na konsultacje i/lub treningi u instruktora.

  • Lekcje, konsultacje i doskonalenie z techniki pływania z Anią są możliwe na terenie Bielska Biała oraz Skoczowa. DM – tomica.anna@gmail.com