6 March 2020

Nie czekaj z napiciem się wody!

Zapewne wiesz, że: Woda do podstawowy budulec człowieka – 60% masy ciała i jest niezbędna do życia. Ale czy wiesz o tym, że picie wody w zbyt małych ilościach i/lub obfite jej tracenie może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie Twojego organizmu, zwłaszcza podczas wysiłku?

Dlaczego woda jest taka ważna?

Woda poprzez krew transportuje do Twoich mięśni glukozę, tłuszcze, tlen i jednocześnie odprowadza zbędne produkty przemiany materii takie jak CO2 i Kwas mlekowy. Dodatkowo jest odpowiedzialna za termoregulację Twojego ciała.

Nie zwlekaj i nie czekaj aż pojawi się pragnienie! Pragnienie pojawia się gdy wzrasta stężenie sodu w organizmie na skutek pierwszego etapu odwodnienia.
Nawet niewielki stopień odwodnienia – 2% masy ciała, może upośledzić Twoje zdolności termoregulacyjne. Również mniej wody oznacza mniej krwi, co za tym idzie nasze serducho musi pracować mocniej by dostarczyć utlenioną krew do tkanek. Tętno rośnie, temperatura ciała również -> obniżenie pracy jaką Twój organizm może wykonać oraz jej skrócenie.

Jak pić by utrzymać właściwy poziom nawodnienia podczas wysiłku?

Potrzebujemy 0,14-0,28 L co 15 minut. Dobrym sposobem na początek jest ustawienie sobie powiadomienia co 15 minut.

Również należy dbać o prawidłowe nawodnienie poza treningiem, minumum 2 litry wody dziennie – uniwersalną zasadą jest picie takich ilości, by Twoj mocz był przejrzysty i bezwonny.

PS. Kawa, herbata czy coca cola pomimo iż są to płyny to nie nawadniają Twojego organizmu, wręcz przeciwnie. Poprzez zawartość kofeiny, która jest moczopędna może wpłynąć na obniżenie poziomu wody w organizmie. Dlatego do kawusi szklaneczka wody