16 February 2023

Pływanie stylem dowolnym – Jak poprawić swoją technikę?

W pływaniu stylem dowolnym właściwa technika jest kluczem do sukcesu. Dobra technika pływania pozwala pływać w umiarkowanym tempie w sposób zrelaksowany lub pływać w szybkim tempie bez zbytniego zmęczenia. W triathlonie oszczędzanie energii podczas pływania jest niezwykle istotne, ponieważ musisz rozłożyć siły na aż trzy dyscypliny. Poniżej przedstawię Ci kilka prostych wskazówek dzięki, którym poprawisz swoją technikę.

1. Neutralna pozycja głowy

Trzymaj głowę w jednej linii z resztą ciała i patrz bezpośrednio na dno basenu. Podczas pływania stylem dowolnym wiele osób patrzy raczej w przód niż w dół. Problem z tym podejściem polega na tym, że może to spowodować opadanie nóg i bioder. W rezultacie musisz mocniej kopać, aby utrzymać nogi w górze, co powoduje szybsze zmęczenie i brak tchu. Ponadto ciągłe patrzenie do przodu w tej pozycji nie jest zdrowe dla twojej szyi.

2. Nie podnoś głowy, aby oddychać

Nie podnoś głowy do przodu przed obróceniem się na bok, aby oddychać. Ten powszechny błąd powoduje opadanie bioder i nóg. Zamiast tego “przeturlaj się” na bok i jednocześnie obróć głowę nieco dalej, tak aby usta wyszły z wody. Powinno to sprawiać wrażenie, jakby głowa spoczywała na powierzchni wody, a następnie obracać ją na bok, aby oddychać.

3. Pamiętaj o rotacji

Jeśli będziesz się “przewracać” z jednej strony na drugą, zamiast pływać „płasko”, możesz aktywować większe mięśnie pleców oprócz mięśni ramion, co zapewnia dodatkową moc podczas ruchu ramion.

4. Wydech do wody

Czas, w którym usta znajdują się nad wodą, jest zbyt krótki, abyś mógł wdychać i wydychać powietrze. Wydychając powietrze w sposób ciągły, do wody, pozostajesz bardziej zrelaksowany niż wtedy, gdy wstrzymujesz oddech.

5. Nie sięgaj zbyt daleko ramieniem nad wodą

Kiedy przenosisz rękę nad wodą, nie wyciągaj jej całkowicie do przodu, nie sięgaj najdalej jak potrafisz, tylko po to, by od razu wrzucić ją do wody. Należy więc wsunąć rękę do wody wcześniej, np. w połowie odległości w pełni wyciągniętej ręki. Następnie wyciągnij rękę głębiej pod wodę.

6. Nie pchaj wody do przodu

Podczas wyciągania ramienia do przodu, trzymaj rękę płasko i równolegle do powierzchni wody, z dłonią skierowaną w lekko dół. Częstym błędem pływaków w stylu dowolnym jest wyginanie rąk w wodzie pod koniec ruchu ramion do przody. Kiedy to robią, palce są skierowane lekko w górę, przez co popychają wodę do przodu i tym samym spowalniają ruch.

Ty też możesz rozpocząć współpracę z trenerem.
Szczegóły na temat opieki trenerskiej znajdziesz tutaj.
Lekcje, konsultacje i doskonalenie z techniki pływania z Anią są możliwe na terenie Bielska Biała oraz Cieszyna. DM – tomica.anna@gmail.com